Národní bod pro identifikaci a autentizaci (NIA) zprostředkovává zaručené ověření totožnosti pro přístup k online službám veřejné správy. Uživatelé k přihlašování využívají identifikační prostředky vydávané státem nebo soukromoprávními poskytovateli, kteří získali akreditaci ministerstva vnitra a stali se tzv. kvalifikovanými správci dle zákona o elektronické identifikaci. Dne 4. února 2021 překročil počet jednotlivých aktivních identitních prostředků registrovaných v národním bodu počet dvou milionů.

K aktuálnímu skokovému nárůstu došlo zejména díky postupné aktivaci a registraci identifikačních prostředků, kterými jsou přístupové údaje k internetovému bankovnictví bank, které na základě novely zákona o bankách od 1. 1. 2021 získaly status kvalifikovaného správce a jsou připojeny k národnímu bodu. Součástí aktivace bankovní identity je ověřování údajů klientů bank v základních registrech a přiřazování těchto nově registrovaných prostředků k existujícím profilům digitální identity v NIA nebo zakládání profilů nových.

Vedle toho dochází i k průběžné registraci ostatních identitních prostředků vydávaných veřejnoprávními i soukromoprávní poskytovateli.

Aktuální čísla ke dni 4. 2. 2021 11:52 hod:

eObčanka – identitní prostředek splňující nejvyšší úroveň záruky. Identifikační údaje jsou bezpečně uloženy v certifikátu na čipu občanského průkazu. Aktuálně je aktivovaných 310 889 eOP k použití, celkem proběhlo tímto prostředkem 544 795 přihlášení.

NIA ID – identitní prostředek na značné úrovni záruky pro přihlašování k online službám pomocí uživatelského jména, hesla a jednorázového SMS kódu. Založeno je aktuálně 100 738 aktivních NIA ID celkem proběhlo tímto prostředkem 2 182 113 přihlášení.

Mobilní klíč eGovernmentu – mobilní aplikace na značné úrovni záruky, pomocí které je možné přihlašování stejně, jako probíhá přihlašování k bankovním účtům mobilními klíči bank (George Klíč, RB Klíč apod). Funguje na principu snímání QR kódů. Aktuálně aktivováno 5232 mobilních klíčů, celkem proběhlo tímto prostředkem 26 384 přihlášení.

Bankovní identita (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka):

1 637 172 aktivních identitních prostředků, celkem proběhlo tímto prostředkem 79 382 přihlášení.

mojeID sdružení CZ.NIC –7 605 držitelů, celkem proběhlo tímto prostředkem 41 737 přihlášení.

Čipová karta Starcos I.certifikační autority, a.s. – aktivních 509 držitelů celkem proběhlo tímto prostředkem 40 471 přihlášení.